piątek, 21 września 2012

Inwestowanie na podstawie rekomendacji


W badaniu wykorzystano pierwsze rekomendacje instytucji finansowych polskich jak i zagranicznych. Okresem w ramach którego zebrano 265 rekomendacji był czas od 1 stycznia 2010 do 30 czerwca 2012. Rekomendacje zebrano za pomocą wyszukiwarki rekomendacji serwisu bankier.pl.

Pod uwagę brano opinie instytucji finansowych z następującym kierunkiem:

 Tabela 7 Kierunki rekomendacji brane pod uwagę w badaniu
Kupuj
Trzymaj
Akumuluj
Przeważaj
Powyżej rynku

Sprzedaj
Niedoważaj
Poniżej rynku

         
Nie brano pod uwagę rekomendacji z kierunkiem „neutralne” tak jak i samych wycen oraz opinii analityków z kierunkiem akceptowanym w badaniu lecz bez określonej ceny w dniu wydania.

Istotą badania było obliczenie teoretycznej stopy zwrotu, którą uzyskałby inwestor gdyby  w dniu wydania rekomendacji zakupił akcje zgodnie z wyznaczonym kierunkiem.
Wyniki podzielono na 4 różne okresy czasowe:
a)      inwestycja miesięczna
b)      3-miesięczna
c)      9-miesięczna
d)     Roczna

Za kryterium sprawdzalność uznano stopę zwrotu zgodną z kierunkiem rekomendacji.
Oznacza to, że w przypadku rekomendacji pozytywnych skuteczność stwierdza się w przypadku dodatniej stopy zwrotu, a ujemna stopa zwrotu oznacza skuteczność rekomendacji negatywnych. W przypadku, gdy stopa zwrotu wynosiła 0% nie brano poszczególnego zdarzenia pod uwagę.


Stopa zwrotu= (C-Cw)/Cw

C-cena akcji na koniec okresu czasowego od daty wydania rekomendacji
Cw- cena akcji  w dniu wydania rekomendacji

           


Przedmiotem badania było 20 najpłynniejszych spółek WIG20. Pozwala to zminimalizować ryzyko uwzględnienia przypadkowych, czysto spekulacyjnych zmian cen w wynikach badania. Co więcej spółki te są przedmiotem wielu analiz co gwarantuje odpowiednio dużą próbę w badaniu i pozwala założyć, że rekomendacje spółek WIG20 powinny cechować się najwyższą sprawdzalnością wśród spółek notowanych na GPW. Jest to spowodowane tym, że informacje niezbędne do dokonania analizy są łatwiejsze do pozyskania i więcej danych jest udostępnianych do publicznej wiadomości. 

 Tabela 8 Spółki WIG20 z podziałem na branże ( na potrzeby badania)

Spółka
Branża
Udział w indeksie %
PKO BP
Banki
13,536
PZU
Banki
13,442
KGHM
Surowce
11,194
PEKAO
Banki
10,547
PGE
Energetyka
9,581
PKN ORLEN
Paliwa
7,974
TPSA
Telekomunikacja
6,576
PGNIG
Paliwa
4,468
TAURONPE
Energetyka
3,389
BOGDANKA
Surowce
2,921
BRE
Banki
2,591
JSW
Surowce
2,475
KERNEL
Spożywcze
2,320
ASSECOPOL
Informatyka
2.246
SYTNHOS
Chemia
1,906
HANDLOWY
Banki
1,816
LOTOS
Paliwa
1,121
TVN
Media
0,890
GTC
Deweloperzy
0,688
BORYSZEW
Chemia
0,317
Źródło gpw.plAnaliza stóp zwrotu z inwestycji w akcje na podstawie rekomendacji po 1 miesiącu wykazała, że 53,79%  tych inwestycji przynosiło zyski. Największą skutecznością cechowały się rekomendacje dla spółki branży informatycznej Asseco Poland(71,43%)  oraz uznawanej za spółkę defensywną TPSA (68,75%) z drugiej strony natomiast sektor bankowy cechował się niskim poziomem trafności rekomendacji tylko 25% inwestycji w BRE przynosiło zysk i trochę lepiej w przypadku PKO (29,41%)


 Rysunek 17 Trafność rekomendacji po 1 miesiącu inwestycjiW przypadku podziału trafności rekomendacji na branże można stwierdzić, że po miesięcznych okresie inwestycji najbardziej przewidywalnym  w badaniu (powyżej 60% trafności analiz) były: branża informatyczna, telekomunikacyjna, deweloperska i energetyczna. Co w przypadku sektora energetycznego i telekomunikacyjnego pokrywa się z ogólnymi opiniami inwestorów i analityków o defensywnym charakterze i niskiej zmienność cen akcji należących do tych branż.

            
Rysunek 18 Trafność rekomendacji po 1 miesiącu inwestycji według branżNajmniej przewidywalnymi branżami (poniżej 40% trafności) były banki, paliwa i media. 
W przypadku banków i paliw może to być  tłumaczone faktem, że spółki tych branż są narażone na wahania koniunkturalne, a warto zaznaczyć, że w okresie badania gospodarka znajdowała się w fazie hossy  jak i bessy.

W okresie 3-miesięcznej inwestycji trafność rekomendacji spadła do 45,89%. W tym przypadku można zauważyć pewne zmiany w porównaniu do okresu 1 miesięcznego. Powyżej 60% trafności prognoz posiadają akcje Pekao S.A (64,29%)  i KGHM (61,11%). Natomiast bardzo niską skutecznością analiz cechuje się przedstawiciel branży deweloperskiej GTC zaledwie 9,09% i JSW 20%. Z pewnością zaskakującym jest fakt wzrostu trafności prognoz PKN Orlen z 40% do 57,14%
             
 Rysunek 19 Trafność rekomendacji po 3-miesięcznym okresie inwestycjiW przypadku podziału branżowego najwyższą przewidywalnością cechuje się ponownie branża informatyczna i telekomunikacyjna a także spożywcza, chemiczna i energetyczna. Zdecydowanie najniższą trafnością rekomendacji wyróżniają się branże deweloperska i mediów.Rysunek 20 Trafność rekomendacji w okresie 3-miesięcznym,  podział na branże

W okresie 9- miesięcznym średnia skuteczność rekomendacji minimalnie spadła do 45,76%. Można zauważyć pojawienie się wartości skrajnych. Asseco i Bogdanka w tym przypadku cechowały się 100% skutecznością rekomendacji, podczas gdy inwestycja w Boryszew nie przyniosłaby żadnych zysków. Jednak jest to spowodowane bardzo małą ilością rekomendacji jakie udało się znaleźć przy ustalonych kryteriach. Tylko dwie rekomendacje spełniały kryteria próby w okresie 2010-2012.

  Rysunek 21 Trafność rekomendacji w okresie 9-miesięcznym

W zestawieniu skuteczności analiz według branż w okresie 9-miesięcznym widać wyraźnie, że najbardziej przewidywalne okazują się spółki defensywne. Co więcej podczas, gdy skuteczność rekomendacji w informatyce i telekomunikacji rośnie w dłuższym okresie, skuteczność w pozostałych branżach zdecydowanie maleje.

Rysunek 22 Trafność rekomendacji w okresie 9-miesięcznym,  podział na branże


         
Skuteczność rekomendacji po roku inwestycji zdecydowanie zmalała i w badaniu wyniosła 37,97%. Można zauważyć, że aż 5 spółek cechowała 0% skuteczność i 4 z nich 100%. Wyniki te mogą być jednak zakłócone przez dosyć małą liczbę rekomendacji z których można było wyliczyć roczne stopy zwrotu, podczas gdy do miesięcznych stóp zwrotu wykorzystano 265 rekomendacji do wyznaczenia rocznych wymagania spełniało jedynie niewiele ponad 100.

Rysunek 23 Skuteczność rekomendacji w okresie rocznym
 Rysunek 24 Trafność rekomendacji w okresie rocznym,  podział na branże


Analiza rekomendacji w okresie od stycznia 2010 do czerwca 2012 pozwala stwierdzić, że wraz z czasem skuteczność rekomendacji maleje. Zazwyczaj instytucje finansowe wydają rekomendacje na okres 1 roku. Tymczasem najwyższa skuteczność rekomendacji została zaobserwowana w okresie 1 miesiąca. Pomimo tego trafność prognoz w okresie 1-miesiąca w wysokości 53,79% nie jest zadowalająca, prawdopodobieństwo trafienia z decyzją inwestycyjną, opierając się na rekomendacjach jest równe rzucie monetą a w dłuższych okresach testowych nawet niższe.
Może być to spowodowane faktem, że analitycy przygotowując rekomendację wykorzystują publicznie dostępną informację, która może być już uwzględniona w cenach rynkowych akcji.

   Rysunek 25 Trafność rekomendacji w czterech okresach badawczych
 Rysunek 26 Uśredniona trafność rekomendacji w branżach z czterech
 okresów badawczychNa podstawie badań można stwierdzić, że trafność rekomendacji jest tym wyższa ile branża do której należy dana spółka jest mniej wrażliwa na zmiany koniunkturalne.

W badaniu najniższy wskaźnik trafności rekomendacji miały spółki medialne, deweloperskie, paliwowe i banki. Jedynym wyjątkiem była branża spożywcza, która cechuje się mniejszą wrażliwością na zmiany koniunkturalne. Z drugiej strony odporne na zmiany koniunkturalne sektory   telekomunikacyjny i energetyczny cechowały się wraz z branża chemiczną i informatyczną najwyższą trafnością analiz.

Wyniki badań jednak nie przekreślają słuszności istnienia rekomendacji. Są one cennym źródłem informacji dla inwestorów, które z pewnością mogą pomóc w optymalnej decyzji inwestycyjnej.


13 komentarzy:

 1. Bardzo rzeczowy i ciekawy wpis.
  Niemniej jednak rekomendacje (oficjalne badania) sprawdzają się tylko w 55%.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szacunek za taki kawał roboty-oby tak dalej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie uzupełnienie, badana efektywność rekomendacji: http://www.at-trader.blogspot.com/2012/10/czy-warto-w-swoich-decyzjach.html ;)
  Pozdrawiam Tomek

  OdpowiedzUsuń
 4. Mniej więcej podbną strategię stosuję :)
  Dzięki!
  Pozdrawiam i polecam serwis: http://program-pit-2013.org/

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale fajny wpis, szczegółowy. masa przydatnych wykresów, przez co wszytsko staje się jeszcze bardziej czytelne i atrakcyjne.

  OdpowiedzUsuń
 6. szkoda, że blog upadł. Po tym wpisie widzę, że było ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten artykuł pokazuje jak powinno się inwestować i jak pomnażać swoje środki pieniężne. Banki24 blog

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba najważniejszą definicją powinno być: nie ryzykuj:) No ale na inwestowaniu bez minimalnego ryzyka niestety się nie zarabia cashbill.pl/platnosci/blik

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nigdy nie miałam okazji tak inwestować pieniędzy, gdyż moim zdaniem to za bardzo wiąże się z dużym ryzykiem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla mnie jest regularne wymienianie walut https://cinkciarz.pl/wymiana-walut ponieważ wtedy uzyskuję zdecydowanie najlepsze kursy wymiany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja inwestuję pieniądze cały czas, szczególnie na giełdzie w akcje małych firm. Jeżeli uda mi się uzyskać kredyt w https://salvusmoney.pl/ to zamierzam pójść trochę bardziej poważnie i nabyć złoto, które według prognoz będzie zyskiwało na wartości w najbliższych miesiącach.

   Usuń