czwartek, 21 czerwca 2012

Techniczna konsekwencja, czy uleganie globalnej presji?

Dzisiejsza sesja mogła pozostawić lekkie rozczarowanie, jednak z pewnej perspektywy można ją uznać za dość udaną. Strona popytowa wypełniła minimum założeń i obroniła wsparcie na poziomie 2235 punktów, kończąc dzień, dzięki solidnemu fixingowi, na poziomie 2245 punktów, minimalnie nad poziomem 100 sesyjnej średniej kroczące oraz linii trendu spadkowego.
Utworzyła się również świecowa szpulka, co świadczy o niepewności ruchu. Obrót zmalał już po raz drugi (na dzisiejszej sesji wyniósł 536 mln), co może być potwierdzeniem jedynie obecnego, krótkiego ruchu korekcyjnego.

Oscylator RSI spadł do poziomu oporu na poziomie 62 pkt i można oczekiwać odbicia od tejże linii. Z perspektywy tylko naszego rynku technicznie nie wygląda więc to źle. Pytanie, czy sytuacja globalna pozwoli na kontynuowanie takiego scenariusza. Na Wall Street widać dzisiejszego wieczora bardzo silne obawy odnośnie strefy euro, szczególnie zaś Hiszpanii, której system bankowy, według agencji Reuters, potrzebować będzie od 64 do 78 miliardów euro. Nie pomagają również dane makro, gdzie najsilniej rozczarował Indeks Fed z Filadelfii, spadając aż do -16,6, najniższego poziomu od lata 2011 roku. Pomimo spadających rentowności krajów PIIGSu, oraz nieśmiałych plotek na temat działania EBC, spółki w Stanach są wręcz panicznie wyprzedawane (S&P traci już ponad 2%). Przełamane zostało tym samym ważne wsparcie na poziomie 1335 punktów. Czy podziała to piorunująco również na rynki europejskie?Niemiecki DAX ma jeszcze lekką rezerwę wzrostów, a dość prawdopodobne wydaje się tworzenie spadkowej 5. W takim wypadku indeks jest w trakcie tworzenia czwartej fali, która najprawdopodobniej będzie jednocześnie korektą abc. Następnie spodziewam się dalszych spadków w ramach fali piątej o zasięgów jesiennych minimów.
Należy rozważyc jeszcze przypadek przełamania wsparcia na 2205 przez indeks WIG20. Taka sytuacja pociągnie za sobą prawdopodobnie korektę, której celem będzie domknięcie luki na 2153 punktów. Po tym nastąpi albo wzrost w ramach 5 fali do poziomu wspomnianego w poprzedniej analizie górnego ograniczenia kanału na poziomie 2400, lub początek nowej fali (3 lub 5 stopniowej), której zasięgiem byłyby z dużym prawdopodobieństwem tegoroczne minima.

2 komentarze:

  1. Globalna presja? Trend na piece kondensacyjne i ekologie. Ja w to poszedłem i mi się opłaciło ponieważ wszystko mi się zwróciło z nadwyżką.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak działa taki piec ? Możesz zaprezentować jakieś filmiki, analizy, foldery reklamowe, prezentujące podstawowe cechy i możliwości ?

    OdpowiedzUsuń